Transport av eksplosiver : utlekking av eksplosiver under episode
Om publikasjonen
Rapportnummer
2010/00431
ISBN
978-82-464-1839-1
Format
PDF-dokument
Størrelse
1.2 MB
Språk
Norsk
Forurensning av eksplosiver fra ammunisjon opptrer som partikler, der størrelsen på partiklene er avhengig av hvordan ammunisjonen er omsatt. Partiklene blir liggende på overflaten av bakken og er lite mobile. Hvis ammunisjonen er omsatt på snø, kan eksplosivpartiklene bli fraktet med snøen under snøsmeltingen og bli transportert til bekker og elver nedstrøms nedslagsområdene.
Det er gjennomført et forsøk i Setermoen skyte- og øvingsfelt for å undersøke hvorvidt eksplosivpartikler transporteres med smeltevann ned til en bekk i nedslagsområdet. Ulike oppsamlingsenheter er anlagt nede i bekken for å samle opp mulige eksplosivpartikler som fraktes dit. Det er benyttet tre planktonhåver med ulike maskestørrelser, et sandfilter, to metallsikter og en automatisk vannprøvetaker som har tatt en vannprøve hvert døgn i løpet av forsøket. Det er tatt snøprøver fra flere steder i nedslagsfeltet for å se hvor mye eksplosiver som blir liggende i snøen etter omsetning av ammunisjon.
Noen eksplosivklumper er lagt ned i bekken for å undersøke i hvilken grad disse løses ut i det rennende vannet. Eksplosiver ble kun påvist i et par vannprøver tatt med automatisk vannprøvetaker, i to av planktonhåvene og i sandfiltret. I disse ble det målt lave konsentrasjoner av en eller flere av forbindelsene TNT, HMX, RDX og nedbrytningsproduktene DNB, TNB, 2-ADNT og 4-ADNT. I snøprøvene ble det påvist lave konsentrasjoner av TNT og RDX i to prøver som var tatt fra det mest beskutte målpunktet i nedslagsområdet. Dette området lå imidlertid ikke i nedbørsfeltet til bekken som ble prøvetatt. TNT-partiklene som lå i bekken har løst ut ca 30 % av massen. De målte eksplosivmengdene er små. Men datagrunnlaget er for lite til at det kan trekkes konklusjoner angående transport av eksplosiver. Det anbefales å gjenta forsøket med endringer i prøvetakingsoppsettet.